Fahidi Éva holokauszt-túlélő, aki a gettó 1945-ös felszabadításakor 19 éves volt és 49 családtagját vesztette el a népirtásban, így int: „A gyűlölet a legborzasztóbb érzés. A gyűlölet még több gyűlöletet szül, és ez a kör soha nem törik meg.”
1944-re körülbelül százezer zsidó maradt Budapesten. A Nyilaskeresztes Párt hatalomátvételekor közülük hetvenezret zártak az összesen 162 bérházból álló gettóba, ahol az éhhalál, a fagyhalál vagy a folyamatos erőszak több ezrüket heteken belül elvitte. A nyilaskeresztesek időnként zsidók csoportjait vitték a Duna partjára, hogy a jeges folyóba lőjék őket. A gettó végül a Vöröshadsereg bevonulásával szűnt meg.
Pokorni Zoltán, a Hegyvidék fideszes polgármestere, akinek nagyapja is a zsidók kivégzői között volt, könnyek között emlegette fel az eseményeket. „Az áldozatoknak ne csupán a zsidó voltukat lássuk, hanem teljes valójukat, magyarságukkal együtt, és hogy a gyilkosokban se csak a gyilkost lássuk, hanem azt, hogy hogyan válik valaki azzá” – emlékeztetett a polgármester.